TÜP BEBEK


TÜP BEBEK AŞAMALARI< GERİ

Sosyal Medyada Paylaş

• Hormon iğneleriyle yumurta geliştirilmesi .
• Geliştirilen yumurtaların toplanması .
• Döllenme İşlemi ve Embriyon Transferi

HORMON İĞNELERİ İLE YUMURTA GELİŞTİRİLMESİ :

Tedavide kullanılan uyarıcı iğnelerle çok sayıda yumurta ve sonrasında da çok sayıda embriyo elde ederek gebelik şansını artırmak amaçlanır. Her hasta için aynı tedavi protokolü değil, hastaya en uygun tedavi şemasının belirlenmesi gerekir. Bunun için hastanın yaşı, kilosu, yumurtalık rezervi, kan hormon değerleri göz önünde bulundurulur ve tedavi protokolüyle beraber ilaç dozları ayarlanır. Yumurta gelişimi ortalama olarak 10–12 gün sürmektedir. Yumurtalar belirli bir büyüklüğe ulaştığında ise çatlatma iğnesi adı verilen son olgunlaştırma iğnesi uygulanır ve bundan yaklaşık 36 saat sonra hasta, yumurtalar çatlamadan özel iğneler yardımıyla vücut dışına alınmak üzere, yumurta toplama işlemine hazırlanır. Bilinmelidir ki bu ilaçların kullanılması ile elde edilen tüp bebek gebeliklerde ilaçlara bağlı olduğu düşünülen sakat bebek gelişimi görülmemiştir.

GELİŞEN YUMURTALARIN TOPLANMASI :

Ultrasonografi eşliğinde vajinadan uygulanan bir iğne ile yumurtaların toplanması işlemidir. Bu işlem genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. İşlem yaklaşık 10–15 dakika sürer. Anestezi altında yapıldığından bir önceki akşam saat 24:00'dan itibaren kesinlikle bir şey yenilmeyip içilmemesi, en az 6–8 saatlik bir açlığın olması gerekmektedir.

DÖLLENME İŞLEMİ VE EMBRİYO TRANSFERİ :

ToplananToplanan yumurtalar laboratuvarda embriyologlar tarafından değerlendirilir ve klasik tüp bebek uygulaması ya da mikroenjeksiyon işlemleri için hazırlanır. Öncelikle işlem için uygun yumurtaların seçimi yapılır. Klasik tüp bebek (IVF) uygulamasında, seçilen yumurtalar 2–4 saat özel besi yerinde bekletilir. Aynı gün erkekten alınan spermler özel yöntemlerle muamele edilerek yıkanır. Bu spermler yumurtalarla bir araya getirilerek spermlerin yumurtanın zarını delerek döllenmesi beklenir, bu işlemden 16–18 saat sonra yumurtaların döllenmesi kontrol edilir. Mikroenjeksiyon ise, mikroskop altında spermin doğrudan yumurtanın içine bırakılması işlemidir. Şiddetli erkek kısırlığında sperm normal döllenme özelliğine sahip olmadığından, tüp bebek yöntemi yerine mikroenjeksiyon tercih edilir. Ayrıca kadından elde edilen yumurta sayısı az ise (5 ve altında) yine mikroenjeksiyon yöntemi ile yumurtalar döllendirilir. Her yumurtadan embriyo gelişmemektedir. Eğer toplanan yumurta sayısı çok az ise ya da yumurtalarda bir döllenme problemi varsa embriyo transferi yapılamayabilir. Tüp bebek uygulaması veya mikroenjeksiyon yöntemiyle elde edilen embriyolar döllenmenin 1. gününden itibaren her gün mikroskop altında incelenerek gelişimleri izlenir. Döllenmiş olan yumurtaların (embriyoların) transferi yani rahim içine yerleştirilmesi ikinci, üçüncü, dördüncü gün veya blastokist dediğimiz 5. ve 6. gün aşamasında yapılabilir. Bu işlem normal muayene gibi yapıldığından anesteziye gerek yoktur. Jinekolojik muayene pozisyonunda plastik bir tüple, size önceden belirtilen sayıda embriyo rahim içine yerleştirilir. Bu işlem sırasında idrar kesesinin dolu olması gerekmektedir. İşlemi takiben kısa bir istirahat sonrası taburcu olabilirsiniz.

EMBRİYO TRANSFERİ SONRASI TAKİP :

Transfer işlemi sonrası kasık ağrıları görülebilir. Nedeni tedavi sırasında yumurtaların uyarılmasına bağlı olarak gelişen yumurtalıkların büyümesi ve gerilmesidir. Ancak bulantı, kusma, karında şişkinlik, idrar miktarında azalma gibi şikayetler olursa mutlaka doktora haber verilmelidir. Yumurtalıkların aşırı uyarılması durumunda OHSS denilen hiperstimülasyon sendromu gelişebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Tüp Bebek Aşamaları Aşılama(IUI) Embriyo Dondurma Mikro Enjeksiyon Yöntemi Cerrahi Uygulamalar Tedavinin Kesilmesinin Nedenleri Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Başarıyı Artıran Yöntemler İkinci Bebek Hayal Değil
-------------------------------

Kısırlık Nedir ? Yumurtlama Bozukluğu Nedir ? Neden Çocuğunuz Olmaz ? Kişiye Özel Tedavi Nedir ? Erkek Kısırlığında Genetik Tanı Erkek İnfertilite Testleri Kadın İnfertilite Testleri Embriyo Hakları Nelerdir ?
Sosyal Medyada Paylaş
Tüp Bebek Doğum tupbebek@draytug.com
Tüp Bebek Doğum 0532 755 98 76 (pbx)

Copyright © 2014. Tüm Hakları Saklıdır