TÜP BEBEK


TÜP BEBEK TEDAVİSİ< GERİ

Sosyal Medyada Paylaş

TÜP BEBEK YÖNTEMİ NEDİR ?

Tüp bebek uygulaması kısaca kadın ve erkek üreme hücrelerinin vücut dışında döllenmesi işlemi olarak açıklanabilir. Çiftlerin 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız cinsel ilişkiye girmelerine rağmen çocuk sahibi olamamasına infertilite “kısırlık” denir. İnfertilitenin doğal bir sorun olduğu unutulmamalıdır. Böyle bir durumda amaç çözüme ulaşmak için doğru tedavi yöntemlerinin aranması olmalıdır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ(ART) KISACA NEDİR ?

Tüp bebek tedavisi; yumurta gelişimi,yumurtaların toplanması ve döllenmesi, embriyo gelişimi ve embriyo transferi aşamalarından oluşan bir süreçtir. Bu tedavi süresi boyunca kadının hastanede yatmasını gerektirecek bir uygulama gerçekleştirilmemektedir. Yumurta gelişimi süresince çoğu zaman gün aşırı ve nadiren günlük kantahlili ve ultrasonografı incelemesi takipleri sürdürülecek, hastanede geçirilecek zaman mümkün olduğunca kısa tutularak çiftlerin günlük hayatının ve programlarının etkilenmemesineçalışılmaktadır. Tüp bebek tedavisi uygulanacak hastalara kadın yaşı,yumurtalık rezervi, kan hormon değerleri ve boy/kilo oranına göre uygun bir tedavi protokolü belirlenmektedir.

tüp bebek tedavisi
Uzun Tedavi:

protokolünde önce yumurtalıkları baskılayıcı hormonlar burun spreyi veya cilt altı iğnesi şeklinde yaklaşık 10-12 gün süre ile uygulanır.Hastanın adet görmesi ile birlikte tedavinin ikinci bölümüne geçilir ve ortalama 8-10 gün süreyle yumurta gelişimini sağlayacak hormon tedavisi uygulanır.

tüp bebek tedavisi
Kısa Tedavi:

Kısa tedavi protokollerinde ise yumurta gelişimini sağlayacak ilaçlara adetin 2. veya 3. gününden itibaren başlanmakta,yumurtalığın kendi salgıladığı hormonları kontrol etmeye yönelik baskılayıcı ilaçlar ise tedavinin ileri günlerinde eklenmektedir.

tüp bebek tedavisi

Hastalar kan hormon düzeyleri ve vajinal ultrasonografi ile izlenerek foliküller uygun büyüklüğe ulaştığında insan koryonik gonadotropini yani halk arasında bilinen adıyla yumurta çatlatma iğnesi verilir ve 33-36 saat sonra da yumurta toplama işlemi yapılır.Bu işlem hastaların ağrı duymaması için anestezi altında yapılmakta ve ortalama olarak 10-15 dakika sürmektedir.Yumurta toplanmasından sonra oluşturulan embriyolar,2-6 gün içinde seçilecek embriyolar rahim ağzı geçilerek ince bir kateter yardımı ile rahim içine transfer edilmektedir (embriyo transferi) .Embriyo transferi ağrısız bir işlem olup ultrasonografi eşliğinde uygulandığı için hastalarımız tarafından da izlenebilmektedir. Embriyo transferini takiben yaklaşık olarak 30-45 dakika yatak istirahatı sonrası hastalarımız evlerine gönderilmektedir

Tüp Bebek Tedavisi Tüp Bebek Aşamaları Aşılama(IUI) Embriyo Dondurma Mikro Enjeksiyon Yöntemi Cerrahi Uygulamalar Tedavinin Kesilmesinin Nedenleri Tüp Bebek Tedavisinin Riskleri Başarıyı Artıran Yöntemler İkinci Bebek Hayal Değil
-------------------------------

Kısırlık Nedir ? Yumurtlama Bozukluğu Nedir ? Neden Çocuğunuz Olmaz ? Kişiye Özel Tedavi Nedir ? Erkek Kısırlığında Genetik Tanı Erkek İnfertilite Testleri Kadın İnfertilite Testleri Embriyo Hakları Nelerdir ?
Sosyal Medyada Paylaş
Tüp Bebek Doğum tupbebek@draytug.com
Tüp Bebek Doğum 0532 755 98 76 (pbx)

Copyright © 2014. Tüm Hakları Saklıdır